Oferta edukacyjna
Nasze przedszkole integracyjne działa od 1997 roku. Oprócz przestronnych sal przedszkolnych dysponujemy również salą gimnastyczną, gabinetami specjalistów: psychologa, rehabilitanta, logopedy oraz tarasami i dużym ogrodem. Dostosowujemy metody pracy do potrzeb i możliwości dziecka. Każde dziecko uczestniczy w zajęciach grupowych, a dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego dodatkowo w terapii indywidualnej. Opieka specjalistów jest dostępna dla wszystkich dzieci.
Nasze sale.
Na sali gimnastycznej.
Na tarasie i w ogrodzie.
Gabinety specjalistów.
W przedszkolu prowadzimy 4 grupy dzieci (maksymalnie 20-osobowe), do każdej grupy przyjmujemy od 3 do 5 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.
Zapraszamy dzieci od 3 roku życia. W grupach pracuje jednocześnie nauczyciel wychowania przedszkolnego i nauczyciel specjalny, który odpowiada za terapię wychowanków z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.
Oferujemy zajęcia korekcyjne i rehabilitacyjne pod kierunkiem magistra rehabilitacji.
Terapię rozwijającą mowę prowadzi doświadczony surdologopeda.
Zajęcia planowane odbywają się codziennie w godzinach od 6:30 - 16:30; prowadzone są przez wykształcone nauczycielki wychowania przedszkolnego i zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej oraz oligofrenopedagogiki, tyflopedagogiki, surdopedagogiki jak również posiadającymi uprawnienia do pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu, Zespołem Aspergera oraz innymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi. Zajęcia prowadzone są w oparciu o Podstawę Programową MEN, Program nauczania przedszkolnego, Roczne plany pracy oraz Miesięczne plany pracy opracowywane przez nauczycieli poszczególnych grup.
W ramach realizacji podstawy programowej we wszystkich grupach prowadzone są zajęcia języka angielskiego przygotowujące dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w każdej z grup.
Nasza placówka oferuje szereg różnorodnych bezpłatnych form zajęć dodatkowych.
Grupowe zajęcia dodatkowe z psychologiem obejmują:
• Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne;
• program socjoterapeutyczny „Ja i moja grupa”;
• elementy terapii SI (prowadzone przez psychologa i nauczyciela gimnastyki korekcyjnej);
• ogólnorozwojowe zajęcia grupowe dla dzieci niepełnosprawnych (prowadzone przez psychologa i pedagogów specjalnych poszczególnych grup).
Psycholog prowadzi również zajęcia indywidualne dla dzieci objętych pomocą psychologiczno – pedagogiczną.
Terapia logopedyczna obejmuje:
• kształcenie mowy;
• korygowanie zaburzeń artykulacyjnych;
• rozwijanie słuchu fonemowego i fonologicznego;
• oraz profilaktykę dysleksji.
Terapia ruchowa obejmuje:
• gimnastykę korekcyjną dla dzieci z wadami postawy ciała;
• usprawnianie ruchowe dzieci niepełnosprawnych – kinezyterapia;
• zajęcia grupowe ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem metod – kinezjologii edukacyjnej, RR W. Sherborne, muzykoterapia.
Zajęcia sportowe obejmujące coroczne przygotowanie dzieci i ich udział w imprezach sportowych takich jak: Olimpiada Przedszkolaka, Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaka i innych.
Religia – prowadzona w grupach starszych przez kwalifikowaną Panią katechetkę.
Zajęcia dodatkowe odbywają się po godzinie 12:30, prowadzone są przez nauczycieli przedszkola poszczególnych grup stanowiąc rozszerzenie Podstawy Programowej oraz działalność dodatkową (organizowaną według potrzeb dzieci) wspierającą i rozwijającą ich zdolności i zainteresowania.
Zajęcia dodatkowe prowadzone w grupach:
RUCH ROZWIJAJĄCY W. SHERBORNE - zajęcia prowadzone z udziałem psychologa z zastosowaniem Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne (stymulacja rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci).
„JA I MOJA GRUPA” – zajęcia socjoterapeutyczne z udziałem psychologa.
„SPOTKANIA Z MUZYKĄ”; „WESOŁE ZABAWY PRZY MUZYCE”; "W KRAINIE MUZYKI" – muzykoterapia z wykorzystaniem idei Carla Orffa i Pedagogiki zabawy (Klanza) oraz zabawy muzyczne integrujące grupę.
„MALI ARTYŚCI”; „ ZRÓB COŚ Z NICZEGO”; "PLASTYCZNE INSPIRACJE" - arteterapia z zastosowaniem różnorodnych form i technik plastycznych, przygotowanie dzieci do udziału w konkursach plastycznych.
„BAWIMY SIĘ W TEATR” – zajęcia parateatralne, zapoznanie z różnymi formami teatralnymi (teatrzyki cieni, kukiełkowe, scenki dramowe), przygotowania do inscenizacji.
„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM W PRZEDSZKOLU” – słuchanie wybranych propozycji literatury dziecięcej, współpraca z filią Książnicy Beskidzkiej na Osiedlu Złote Łany, cykliczne spotkania z pracownikami biblioteki na terenie placówki.
„ZABAWA Z MONTESSORI” – ćwiczenia z wykorzystaniem odpowiednich pomocy.
Naszym nadrzędnym celem jest dobre samopoczucie dziecka
i jego harmonijny rozwój.